Nasza szkoła zaangażowała się w piękną akcję MEN "Razem na święta".
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Dzień Życzliwości to szczególny czas w naszej szkole. To moment, w którym przypominamy o tym co ważne każdego dnia i w życiu każdego człowieka - o dobroci serca, o życzliwości, wzajemnej pomocy.
W czasie spotkania, które odbyło się dnia 27.11.2020r. w formie zabaw i gier rozwijaliśmy te, tak ważne kompetencje. Odbył się również konkurs na najżyczliwszego ucznia/uczennicę w szkole.
Większością głosów na to wyjątkowe wyróżnienie zasłużyła Katarzyna Bartoszek.
Wielkie brawa i gratulacje!. Kasiu możesz być dumna z siebie!
Uczniowie wskazali również na kolejne osoby, których życzliwa postawa wyróżnia spośród innych i są to: Marika Karowska, Cyprian Pielich, Amelia Dolak, Kacper Paliwoda.
PODSUMOWANIE KAMPANII "DNI PORTU W SZKOLE"
DNI PORTU W NASZEJ SZKOLE
Tydzień od 16 do 20 listopada był dla naszych uczniów czasem przyglądania się i poznawania jednego z najważniejszych w naszym regionie miejsc strategicznego rozwoju . Porty Szczecin -Świnoujście, bo o nich tu mowa to pełne ciekawej historii miejsca. Pokrótce tę historię przedstawiamy poniżej:
https://www.polska-morska.pl/pl/szczecin-i-swinoujscie-70-lat-zarzadu-portow-w-pigulce
Klasy szkoły podstawowej, oraz Przysposabiającej do Pracy, a także klasy zawodowe poznały historię portu od jego VII wiecznych korzeni po dzisiejsze zadania i wyzwania w prezentacjach i ćwiczeniach. Wszyscy uczniowie mogli także wziąć udział w konkursie plastycznym właśnie pod hasłem „Port w moich oczach.”
W szkolnym holu specjalna gazetkę z wiadomościami o portach przygotowała młodzież z internatu pod opieką swoich wychowawców.
Za inspirację i wsparcie dziękujemy Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
Kalendarium
1950- utworzenie przedsiębiorstwa państwowego Zarząd Portu Szczecin wraz z Biurem Portowym Świnoujście;
1955-utworzenie Oddziału Przeładunkowego Świnoujście;
1958- pogłębienie toru wodnego łączącego Świnoujście ze Szczecinem do głębokości 9,6 metra – „milowy krok na drodze rozwoju portu”;
1964- uruchomienie połączenia promowego z Ystad;
1964-1973- budowa bazy węglowej w Świnoujściu;
1973-1980- budowa specjalistycznej bazy surowców chemicznych w Świnoujściu;
1974-1986- budowa specjalistycznej bazy węglowo-rudowej w Świnoujściu;
1977- przekazanie bazy promowej w Świnoujściu do PŻB;
1982- zmiana nazwy Zarząd Portu Szczecin na Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście;
1991-rozpoczęcie procesu prywatyzacyjnego - przekształcenie w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa, utworzenie spółek przeładunkowych);
1998-zawiązanie Spółki Akcyjnej Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście;
2000- inkorporacja dotychczasowej spółki Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście SA przez Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście SA;
2001- zakup Bazy Promowej Świnoujście przez ZMPS-Ś SA;
2003-uruchomienie Granicznego Punktu Kontroli Weterynaryjnej na terenie portu w Szczecinie oraz oddanie do eksploatacji nowej wywrotnicy wagonowej na Basenie Górniczym;
2005-2007- budowa infrastruktury dla Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego w porcie w Szczecinie; inwestycja realizowana z funduszy unijnych w ramach SPOT;
2006-2008-budowa infrastruktury portowej dla bazy kontenerowej na Ostrowie Grabowskim w porcie w Szczecinie; inwestycja realizowana z funduszy unijnych w ramach SPOT;
2006-decyzja o budowie terminalu gazowego w porcie w Świnoujściu;
2007-zakończenie procesu zbycia udziałów posiadanych przez ZMPSiŚ SA w spółkach eksploatacyjnych (rozdzielenie sfery eksploatacyjnej od sfery zarządzania);
2010- rozpoczęcie budowy nabrzeża w porcie zewnętrznym w Świnoujściu; inwestycja współfinansowana przez Europejski program energetyczny na rzecz naprawy gospodarczej;
2011- rozpoczęcie przebudowy infrastruktury drogowej i kolejowej w portach w Szczecinie i Świnoujściu; inwestycje realizowane w ramach POIiŚ 7.2.Uzyskanie certyfikatu ISO przez ZMPSiŚ SA;
2012-zakończenie inwestycji - budowa nabrzeża w porcie zewnętrznym przy terminalu LNG w Świnoujściu;
2013-otwarcie w Świnoujściu ulic Nowoartyleryjskiej i Barlickiego.
2014-zakończenie inwestycji drogowej i kolejowej. Rozpoczęcie procesu wykupu akcji pracowniczych. Połączenie Świnoujście-Telleborg uzyskało status autostrady morskiej. Wygrana w SKO w sprawie stawki 0,3%;
2015-Nagroda Perła Biznesu za pakiet inwestycyjny 2007-2014;
2015-wybór dzierżawcy elewatora „Ewa”.
2016-Podpisanie umowy ze spółką Waimea Holding na budowę centrum logistycznego na terenie ZCL; elewator „Ewa” zaczyna działać (Szczecin Bulk Terminal); uruchomienie gazoportu, który otrzymuje nazwę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; chrzest jednostki i podniesienie bandery „Strażak-26”, nowa jednostka „Hydrograf”.
2017-Od 10 marca działa winda w budynku głównym.
2018- Światowe Dni Morza w Szczecinie
2019- Portowa Straż Pożarna wróciła do tej nazwy (było Portowa Służba Ratownicza)
Marta Hołownia
"DNI PORTU W SZKOLE"
W naszym Ośrodku rozpoczął się projekt pod nazwą
"Dni portu w szkole",
który realizowany będzie w dniach 16.11.2020 - 20.11.2020 roku.
Przez cały tydzień uczniowie usłyszą wiele ciekawych informacji o portach
w Szczecinie i w Świnoujściu. Będą ciekawe lekcje, prezentacje,
konkurs plastyczny.
Organizatorem akcji jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W tym roku troszkę skromniej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, świętujemy z uczniami obecnymi w szkole.
Cały tydzień celebrujemy święto niepodległości, przypominając historię i to w jaki sposób odzyskaliśmy wolność. Wraz z uczniami śpiewaliśmy polskie piosenki, przypominaliśmy zapomniane melodie, wzruszające pieśni, te polskie i patriotyczne, i różne inne. Bo piosenki polskie mają piękne teksty! Przystąpiliśmy również do kolejnej edycji akcji MEN - "Szkoła do hymnu"- 10 listopada o godzinie 1111 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy.
Pięknego świętowania WOLNOŚCI!!
Akcja „Szkoła do hymnu”.
Celem akcji jest włączenie się w inicjatywę „Szkoła do hymnu” i we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11 zaśpiewanie hymnu narodowego.
Uczniowie i nauczyciele, którzy będą tego dnia w szkole, wspólnie zaśpiewają hymn w danej grupie/klasie. Natomiast tym, którzy będą nieobecni w szkole proponujemy połączenie się za pomocą komunikatorów i odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” on-line.
DOBRA WIADOMOŚĆ!!!!!
Dobra wiadomość!!
23 października 2020 r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Pyrzycach został doposażony w 25 sztuk nowych tabletów HUAWEI MediaPad M5 lite.
Było to możliwe dzięki staraniom i pomocy radnych Pyrzyc - Przemysława Golczyka, Mariusza Szymkowicza, Huberta Łuszczyka, którzy we współpracy ze Starostą Pyrzyckim Stanisławem Stępniem oraz Podsekretarzem Stanu Maciejem Kopciem pomogli pozyskać sprzęt w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej - Odkryj Świat z OSE.
Tablety będą wykorzystywane do prowadzenia zajęć edukacyjnych, pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania uczniów a w przypadku zaistnienia potrzeby nauczania zdalnego będą udostępniane uczniom do domu.
Serdecznie dziękujemy za otrzymany sprzęt, który uatrakcyjni naukę i pracę naszej społeczności szkolnej.
Informacja
Nauka w ośrodku przebiega w formie stacjonarnej - uczniowie wszystkich klas uczą się w szkole wg podanego planu z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Uwaga!!! Przypominamy o konieczności przestrzegania zasad obowiązujących w strefie czerwonej oraz o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa na terenie szkoły - maseczka, dystans, dezynfekcja.
Do zobaczenia w poniedziałek.
OGÓLNOPOLSKA INICJATYWA
W dniu wczorajszym nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej inicjatywie "Milion dzieci modli się różańcu o pokój i jedność w rodzinach, w ich własnym narodzie i na całym świecie". Nasi uczniowie modlili się na lekcjach religii ufając obietnicy św. Ojca Pio:
"Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia".
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁJ LASKI
KAMPANIA SPOŁECZNA
"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE"
Z OKAZJI
MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI 2020
Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do Kampanii Społecznej pod hasłem "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE" z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Obchody trwały od 12 do 16 października 2020. W kampanii wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele naszego Ośrodka.
Uczniowie zapoznali się z celami akcji, poznali historię białej laski, obejrzeli film dot. funkcjonowania uczniów w szkole w Bydgoszczy, poznali historię Adama, który zdał maturę jako osoba niewidoma. Uczniowie wzięli udział w warsztatach praktycznych, gdzie po wykonaniu kilku podstawowych czynności mogli poczuć się jak to jest być osobą niewidomą. Wspólnie obejrzeliśmy różne prezentacje multimedialne, dzięki którym jeszcze bardziej uzyskaliśmy informację jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku.
Grupa uczniów wykonała prace na konkurs szkolny pt:”Jak pomagam osobie z dysfunkcją wzroku?”- pierwsze miejsce zajął Adam Gamułkiewicz, drugie Kamil Ograbek, trzecie Dorota Boryta. Kolejna grupa uczniów z ogromną chęcią przygotowała piękne pracę na ogólnopolski konkurs pt:”Zaprojektuj pierwszą stronę znanej książki dla osoby z niewidomej”. Prace zostaną wysłane do Bydgoszczy. Ostatnim etapem kampanii było obejrzenie wspólnie w klasie z uczniami filmu „Carte Blanche”.
To był „piękny i wartościowy tydzień”
Dziękujemy!
PASOWANIE NA UCZNIA
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA
14 października w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym odbyło się uroczystość Pasowania nowo przyjętych na uczniów naszej szkoły. W repertuarze wierszy Jana Brzechwy - patrona Ośrodka zaprezentowali się uczniowie klasy 4, 5, 6 i 7. Aby być włączonym do społeczności szkolnej koledzy i koleżanki poddani zostali próbie uśmiechu wiedzy i sprawności. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i przejęciem podeszli do zadań. Wszyscy spisali się na medal. Po docenieniu wiedzy i sprawności uczniów Pani Dyrektor Anna Zasadzińska przyjęła przyrzeczenie uczniów i każdego pasowała na ucznia naszej szkoły. Witajcie w naszej społeczności uczniowskiej. Cieszymy się, że jesteście z nami.
Wycieczka do Parku Dendrologicznego w Przelewicach
Wycieczka do Parku Dendrologicznego w Przelewicach
Kontakt z naturą, bycie blisko drzew w ciszy przeplatanej śpiewem ptaków, odgłosem stóp na ścieżce, szelestem liści, szumem wiatru - wszystko to pomaga radzić sobie ze stresem, z tym co trudne, z tym co wywołuje lęk. Uczy uważności i tego jak można widzieć, słyszeć i czuć więcej.
To była piękna wycieczka do Parku Dendrologicznego
w Przelewicach, która odbyła się 09.10.2020 r.
Dziękuję Wam uczniowie za wspólny czas.
Pedagog - Wioletta Górna
KONKURS „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”
SZKOLNY KONKURS „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”
Aby zadbać o jeszcze lepsze bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczyciele Justyna Gorczyńska oraz Aleksandra Obarzanek zorganizowały konkurs pod hasłem „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. Do zmagań konkursowych przystąpili przedstawiciele klasy 4,5,6,7 oraz uczniowie 2 i 3 klasy PdP. Uczniowie mieli do pokonania 8 stacji zadaniowych: rozwiązać test związany z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, opisać poszczególne elementy drogi, zademonstrować bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, przyporządkować akcesoria do odpowiednich zawodów, którymi w swojej pracy posługuje się policjant, strażak, lekarz, żołnierz, rozpoznawać znaki drogowe, oraz rozwiać krzyżówkę.
Po zaciętej rywalizacji wyłoniła się lista zwycięzców: Dominik Bator, Kinga Kozłowska, Katarzyna Bartoszek, Amelia Dolak, Adam Ciołkowski, Dominika Stańczewska, Dobosz Julia, Katarzyna Dampc, Mikołaj Płachta! Wszyscy uczniowie zostali obdarowani nagrodami!
Gratulujemy!!
Jesteśmy pewni, że wyżej wymienieni uczniowie zawsze bezpiecznie wrócą do domu!!
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
25 września wybraliśmy nowy SU. W demokratycznych wyborach społeczność uczniowska zagłosowała za,
Mariką Karowską, która została nową przewodniczącą SU
Mikołaj Płachta - wiceprzewodniczący
Magdalena Olszak - wiceprzewodnicząca
Katarzyna Bartoszek - sekretarz
GRATULUJEMY i zapraszamy do działania, a spotykamy się w środę rano.
Kampania społeczna #przytuldziecko
„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. Virginia Satir
Kochani miło nam przekazać Wam wieść,że dołączyliśmy do ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #przytuldziecko
Celem kampanii jest zwiększenie świadomości związku przytulania z rozwojem oraz wsparcie pedagogów i rodziców poprzez dostarczanie materiałów edukacyjnych poświęconych rozwojowi dzieci.
Misją kampanii społecznej #przytuldziecko jest poprawa jakości życia dzieci oraz zwiększanie świadomości na temat rozwoju dzieci i korelacji pomiędzy przytulaniem, dotykiem, bliskością, obecnością, a rozwojem.
Koordynatorką tego projektu jest u nas pani Marta Hołownia.
Rodzice nie zapominajcie o przytulaniu swoich dzieci ,nawet tych nastoletnich :)
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020
Udział uczniów Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Pyrzycach w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA POLSKA 2020
Udział w akcji to już tradycja w naszym Ośrodku. W dniu 18 września w piątek uczniowie kolejny raz z wielkim zaangażowaniem pomogli naszej Ziemi oczyścić się ze śmieci wyrzucanych przez mieszkańców naszego miasta. Uprzątnięto tereny zielone w Parku im. Mariana Matysiaka, Park przy ul. Mickiewicza, skwer przy Pyrzyckich Panienkach, teren łąki za cmentarzem wzdłuż ścieżki prowadzącej na wały oraz teren wokół Ośrodka. Świadomość ekologiczna naszych uczniów jest tak duża , że akcję traktują nie jak pracę, a przysługę dla naszej Ziemi. Uczniowie z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa zaopatrzeni w rękawice jednorazowe i worki na śmieci, jak zwykle spisali się na medal.
NARODOWE CZYTANIE
NARODOWE CZYTANIA - "BALLADYNA"
W tym roku bohaterką Narodowego Czytania została „Balladyna”. Fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego czytały uczennice klasy 8 wraz z panią dyrektor Anna Zasadzińską, panią wicedyrektor Anna Dębek oraz z panią Marta Kraśniańską.
Przypomnijmy, że akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a my chętnie się w nią włączamy i jak najbardziej zachęcamy do czytania.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie ośrodka:
- Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Zaleca się używania osłony ust i nosa (maseczka, przyłbica) na korytarzach budynku.
- Rodzic/opiekun może wejść na teren szkoły razem z uczniem. W takim wypadku rodzic/opiekun nie może mieć objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, musi mieć zakryte usta i nos oraz zdezynfekowane dłonie lub założone rękawiczki ochronne. Obowiązuje zasada 1 rodzic/opiekun z dzieckiem.
- Osłony ust i nosa (maseczka/przyłbica) oraz rękawiczki zapewnia osoba wchodząca na teren szkoły we własnym zakresie.
- Należy zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki, jak i innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 metra.
- Na terenie placówki obowiązuje bezwzględna dezynfekcja rąk (środki do dezynfekcji są udostępnione przy wejściu do budynku w widocznym miejscu)
- Pomiar temperatury ciała u osób wchodzących na teren placówki jest możliwy jedynie po uzyskaniu ich pisemnej zgody (w przypadku ucznia niepełnoletniego zgodę podpisuje rodzic/opiekun. Pomiar temperatury wykonywany jest przez pielęgniarkę szkolną lub wyznaczoną do tego osobę. Poniżej - druk zgody na pomiar temperatury.